Úvod
Czech English Germany Rusian
+420 603 525 129
Prodejna
Vzorkovna
Podlahářské práce
Půjčovna brusek
Odborné poradenství

 PODLAHÁŘSTVÍ VOBORNÍK  - PVC A CV PODLAHY

Po dobách kamenné, ledové, bronzové, železné a jiných dalších skutečných i smyšlených, tu máme “dobu plastovou”. Její produkty, ať už jde o jakékoliv, mají své nesporné výhody a nachází si své zasloužené místo i mezi podlahovinami.

PVC podlahami v tomto případě myslíme, velmi zjednodušeně psáno, avšak odborně velmi nepřesně, “lino” v rolích, nebo pásech. Lino je pojem všeobecně rozšířený, vzniklý zkrácením slova linoleum. To je však chybné a zavádějící označení. V pravých slovech a významech je linoleum celé, nebo z větší části přírodní materiál a PVC podlaha je prostě z PVC - PolyVinylChloridu. To je věc, kterou je potřeba si uvědomit a tím vědět, o co se zajímáme, co skutečně poptáváme a bude nám podlahou.

 

 

PVC podlahoviny se vyznačují vysokou odolností, dlouhou životností a nepřeberným množstvím vzorů, motivů a dekorů. Jsou hygienické, snadno se udržují. Vyspělé technologie umožňují vyrobit podlahové krytiny z PVC v takové kvalitě, že často nepoznáte, že se jedná pouze o dokonalou imitaci různých druhů parket, prken, korku, dlažeb a mnohých dalších podlah. Kopírují stoleté podlahy i módní trendy současnosti, klasiku i nevšední motivy. Podlahová krytina z PVC se nabízí ve velkém množství variant, tak aby každý našel vzhled i kvalitu, vyhovující jeho představám.

 

Docela neodzvonilo PVC pásům o menších šířkách 1m až 1,5m, které byly za velkých teplot spojovány svařovací šňůrou. I ty se stále drží úspěšně na trhu prodeje a mají nám dodnes co nabídnout. Jak svou kvalitou, tak i vylepšeným designem. Dál nachází své uplatnění mimo jiné prostory, zejména ve školách, jídelnách, v kancelářích, atpod. Oblíbenosti o něco větší se těší měkčené PVC o šířkách 2m, 3m, 3,5m, 4m až 5m. Díky větším šířkám pásů můžeme eliminovat spoje jednotlivých ploch. Podlaha pak má celistvější vzhled a absence spojů nám prodlouží její životnost. Logicky, není-li spoj, nehrozí jeho poškození, nebo vnik vody skrze něj do podkladové vrstvy a pod PVC, které je neprodyšné a tím by se mohli objevit komplikace. Když už je spoj pro rozměry místnosti a pásů, nebo dílců nevyhnutelný, svár provádíme dle doporučení výrobce, “za studena” průhledným chemickým roztokem, nebo “za tepla” horkovzdušnou svařovací pistolí a šňůrou, k tomuto účelu vyrobeným a určeným.

 

 

PVC podlahoviny, kromě jiného, dělíme na heterogenní a homogenní. Heterogenní PVC podlahoviny se skládají z několika vrstev odlišných od sebe složením nebo provedením. Od části spodní jde většinou o vrstvu základní nosnou, pak potisk dekoru a na povrchu o vrstvu ochrannou. Samozřejmě bychom měli požadovat kvalitu v celé tloušťce. Při dodržení alespoň té průměrně u spodních, zůstává tou nejdůležitější ta, po které chodíme. Ta především určuje, jakou odolnost podlaha bude mít a jaké zatížení zvládne. Orientačně uvádíme, že máme PVC s bytovou a komerční zátěží. Měkčí povrchy jsou náchylnější na promáčknutí či mechanické poškození. Přitom ale zaručují komfortnější pohyb po měkčí podlaze, který bývá tím příjemnějším. V tomto ohledu vynikají CV podlahoviny, které jsou udávány přímo názvem jako měkčené. PVC krytiny s vyšší možnou zátěží mohou být naproti tomu pro chůzi i pobyt na něm pocitově tvrdší. To je daň za jeho odolnost. Je na zvážení, kterou z vlastností podlahy upřednostňujeme. Kvalitní výrobce nám udává doporučení o použití, ke kterým se přímo vážou záruky. V drtivé většině lze s nimi počítat také pro podlahové vytápění. Již při výběru konkrétní PVC podlahoviny nesmíme zapomenout na její rozměry i místnosti, kam ji pokládáme. To je důležité pro její použitelnost i snížení vzniklého prořezu. Vybírat můžeme z již uvedených šíří.

 

Homogenní PVC podlahoviny jsou v celé své tloušťce z jednoho stejného materiálu - jednovrstvé. Nášlapná vrstva je tedy shodná s tloušťkou celé podlahoviny. Je jednolitě probarvená v celé své tloušťce. Většinou jde o materiál s větší hustotou a váhou na metr čtvereční. I pro usnadnění s jeho manipulací od výroby po zákazníka, se nevyrábí v příliš velkých rozměrech. Je-li v pásech, nebývají při větší šíři příliš dlouhé. Obvykle jej nacházíme ve vzorkovnách podlahářských firem, nebo na podlahách v dílcích - čtvercích, obdélnících, atpod. Tyto podlahoviny splňují požadavky pro aplikace v objektech s těžkým namáháním. Nachází tak využití také ve školách, nemocnicích, obchodních domech, výrobních halách a jiných veřejných prostorách. Většinou jde o materiál na povrchu tvrdý a odolný. Je tak podstatně odolnějšítřeba i proti nežádoucím vlivům kolečkových židlí.

 

 

Pokládka podlah z PVC materiálů probíhá vždy, v zájmu udržení kvality a záruk na dokonale rovnou, pevnou a hladkou podlahu. Ať už se jedná o úpravu podkladu nivelační stěrkou, nebo instalace dřevotřískových desek a jiné. Má svá doporučení, kdy-jak-čím ji lepit, či nikoliv. Vliv podlahářských prací od oprav a příprav podkladu, po samotnou pokládku je velkou proměnou v rovnici o výsledné kvalitě naší nejenom PVC podlahy. Umístění těchto podlah na nestabilní, pohybující se a nerovný podklad je porušením nároku na záruku výrobce a jednoznačně výrazně a nevratně ovlivní negativně vzhled i funkčnost celé podlahy. Zvažte velmi dobře technologický postup, který je Vám realizační firmou doporučen, nebo se jej samy chystáte uskutečnit.

 

I PVC podlahy mají své "plovoucí" variace. Může se jednat například o homogenní PVC desky se zámkovým spojem s využitím do těžce namáhaných prostorů, jako jsou výrobní a skladové haly, nebo heterogenní, kdy jednotlivé vrstvy svými vlastnostmi ovlivňují celek a má tak svá specifika pro pokládku a využití produkt od produktu.

 

Úklid a údržba PVC podlahovin je poměrně snadná. Přesto vždy doporučujeme se o četnosti provádění a vhodnosti přípravků poradit ve specializovaném obchodě, který se podlahami zabývá. Vliv údržby na PVC podlahoviny je dlouhodobě podceňován, přitom je zcela zásadní a ovlivňuje přímo jejich životnost.

 

Pro více informací nás navštivte v naší firmě s vzorkovnou a prodejnou. Máme zde ke shlédnutí velký výběr podlah, i těch z PVC. Můžete si tak vybrat kvalitní krytinu - podlahovinu - podlahu dle Vašich představ. Jsme firmou realizační, podlahy kromě prodeje i pokládáme. Máme s nimi bohaté, letité zkušenosti. Můžete tak bez obav celé provedení svěřit do našich rukou.

Tomáš Voborník - Podlahářství Voborník - KONTAKT

 

 

UKÁZKY REALIZACÍ


ZAJÍMAVÉ ODKAZY
VIDEPODLAHY.cz - Podlahářský videokatalog Videa - YouTube
© Podlahářství Voborník