Úvod
Czech English Germany Rusian
+420 603 525 129
Prodejna
Vzorkovna
Podlahářské práce
Půjčovna brusek
Odborné poradenství

 PODLAHÁŘSTVÍ VOBORNÍK  - DŘEVĚNÉ PODLAHY

Člověk se za dobu svého milióny let dlouhého vývoje potkal s řadou materiálů, které mu více či méně pomáhali přežít, žít i zvyšovat úroveň jeho života. Již od dob pradávných, kdy udusaná hlína, nebo kámen pod nohama “nepříliš chytrého člověka”, nebyly mu už tak příjemné a nesloužily tak, jak chtěl, jedním z dalších stavebních materiálů pro zútulnění obydlí mu byly také rostliny, větve, dřevo. Zpracování dřeva pro jeho využití za dobu naší evoluce prožilo nejednu technologickou revoluci. Když už jste na webových stránkách Podlahářství Voborník, zaměřme se na tu v podlahách.

Dřevo

má, díky spoustě jeho druhům, typům, barevným škálám a odstínům, kresbám a strukturám, stupňům houževnatosti a pevnosti, velmi mnoho podob a různých vlastností. Je dobré, nenechat se unést pouze jeho krásou na povrchu a dobrou pověstí, ale i si o tomto materiálu ledacos zjistit, pokud z něho chceme mít podlahu. Jít více do hloubky. V dobrém i zlém. Je důležité si uvědomit, že jde o dílo přírody a přijmout i smířit se s jeho vlastnostmi. Jedná se o podlahovinu neopakovatelně originální v každém svém centimetru čtverečním, která i po její instalaci dál žije svým životem. Reaguje na změny klima, pohybuje se v závislosti na všudepřítomné vlhkosti a teplotě, méně, či více odolává střetům s námi a naší činností od pohybu až po údržbu. Naštěstí je ale možné vybírat si z velkého množství dřevěných podlah, přizpůsobit výběr požadavkům i omezením a eliminovat tak nevýhody a upřednostňovat výhody jistých druhů a typů pro konkrétní místa. Jistá univerzálnost sice u dřevěných podlah platí, ale ne každé dřevo se hodí pro všechno a kamkoliv tak, aby jsme ji měli po řadu let krásnou a funkční.

Dřevo je člověku přirozeně blízký přírodní materiál, jeho zdraví prospívající a ekologicky šetrný vůči prostředí, v kterém žijeme, dýcháme. Dřevěná podlaha je skvělou volbou pro zdravý domov. V současnosti, zjednodušením a zdokonalením výroby, jde také o materiál cenově dostupný a konkurenceschopný. Zejména pak výpočtem zaměřeným na jejich celou montáž a dlouhou životnost. Oproti mnoha jiným podlahám je vícekrát renovovatelná a na své ceně časem příliš netratí. Má trvalejší hodnotu, než mnoho z jejích konkurentů.

Dříve, než se z dřeva stane podlaha, rozhoduje se o její konstrukci, tvaru jednotlivých kusů i povrchové úpravě. Můžete být tak u výroby, nebo již zakoupit například dřevěnou podlahu masivní nebo vícevrstvou. Konečný vzhled může zůstat více, či méně na přírodě nebo člověku. Po obvodech jednotlivých kusů se mohou s jistým záměrem objevit v-drážky - sražené hrany. Povrch může být opracován ručně i strojově hoblováním, katrováním, drásáním nebo i jinými technologiemi. Můžeme do něj zasahovat změnou v barvách i stupních odlesku povrchu. Nabízí se nám úpravy mořením, tónováním, olejováním, lakováním a jiné další možnosti dle přání, možností a šikovnosti kutila nebo profesionála.

Masivní dřevěná podlaha

je zkrátka jeden kus dřeva. Od velkoformátových masivních prken s využitím jejich co největší délky a šířky, až po na malé kusy řezanou a poskládanou průmyslovou mozaiku - kantku. Někde mezi tím jsou prkna kratší, užší a tenčí se spoji pero-drážka i o bočních stranách bez možnosti spojení. Také parkety - vlysy, kdy při pokládce si můžeme pohrát s jejich rozměry a ovlivnit tak zvoleným vzorem zásadně celkový dojem z prostoru. Z jednoho kusu dřeva se vyrábí také různé kazety a mozaiky. Je pryč doba, kdy byly pouze výsadou šlechticů. Dnes jsou součástí mnoha interiérů i exteriérů. V jednoduchosti je krása, ale zrovna tak i technologie našeho století jsou schopné až neuvěřitelně složitých tvarů a obrazců. Nevýhodou masivu je tvarová nestálost, kdy okolním vlivům, zejména teplotním a vlhkosti odolává hůře, mění svůj rozměr. Naproti tomu velkou devízou je jeho životnost, která se ukrývá i v možnosti jeho vícenásobné úpravě povrchu po opotřebení. Lze vícekrát, dle tloušťky určené pro renovaci, brousit i jinak opravovat a upravovat. Výmluvný je fakt, že většinou, když mluvíme, nebo čteme o stoletých podlahách, je to právě o dřevěných z masivu.

Vícevrstvá podlaha

je z více vrstev. Jak logické.. :o) U dřeva, když jde o takovouto podlahu, nemasivní, jde většinou stále o dřevo, jen ve více vrstvách. Pokud se v celé konstrukci objeví materiál na pohled jiný, jde většinou o vrstvu takzvanou HDF, což je ve většině případů stále přírodní materiál. Přesněji je to dřevovláknitá deska vysoké hustoty, která je tvořena z dřevěných vláken a vysoce kvalitní melaminové pryskyřice. I u typu vícevrstvé dřevěné podlahy můžeme mluvit o nepřeberném množství variant tvrdostí, rozměrů, vzhledů. Důvodů k výrobě, oblíbenosti a někdy i nutnosti volby vícevrstvých podlah uživatelem je několik. V neposlední řadě jde o snížení pořizovací ceny. Exotičtější dřeviny, které se takto v celé konstrukci podlahy nacházejí pouze v nášlapové vrstvě a pod ní je například levnější borovice, zlevní celou podlahu. Velkou výhodou pro vícevrstvou dřevěnou podlahu je možnost její umístění ve větších plochách bez nutnosti prostorových dilatací. Konstrukce vícevrstvé dřevěné podlahy, která tkví ve vrstvách, které fungují v protitazích a navzájem se tak omezují v pohybu, dovolí mnoho. Je rozměrově stálejší, než masiv, avšak pro nižší nášlapovou vrstvu ji nelze tolikrát brousit. Dalším důvodem, proč si pořídit tento typ podlahy může být podlahové vytápění. Oproti masivu má významně nižší tepelný odpor a je tedy vhodná pro tento záměr.

Je to tak, není podlaha jako podlaha a ne každá se hodí tam, kam bychom chtěli. Uvedeným obecným informacím, skutečnostem a zkušenostem podléhají jistá další pravidla i doporučení pro konkrétní druh a typ dřeviny. Nade vše je, pro prodloužení životnosti naší podlahy, řídit se doporučením výrobce, který by měl znát původ a vlastnosti materiálu, z kterého je naše podlaha vyrobena. Pečlivě proto vybírejte svého prodejce, dodavatele, řemeslníka, podlaháře, nebo realizační firmu. Ti kvalitní Vám zajistí kvalitní podlahu i podlahářské práce. S takovými je možné si nechat dřevěnou podlahu “ušít na míru” a žít s ní leta letoucí v klidu a míru.

Jestli si nevíte rady s výběrem vhodné dřevěné podlahy,

nebo jakékoliv jiné, navštivte nás. Máme vzorkovnu s velkým výběrem podlah a letité zkušenosti v oboru nabité prodejem i samotnou realizací zakázek. Poradíme Vám co-kam-jak-a-proč do domu, bytu, kanceláře, haly, restaurace, penzionu, hotelu, baru, tělocvičny, tanečního sálu, multifunkčního prostoru, na terasu, do garáže, technické místnosti i jinam, kde funguje přitažlivost zemská.

Tomáš Voborník - Podlahářství Voborník - KONTAKT

 

UKÁZKY REALIZACÍ


ZAJÍMAVÉ ODKAZY
VIDEPODLAHY.cz - Podlahářský videokatalog Videa - YouTube
© Podlahářství Voborník