Úvod
Czech English Germany Rusian
+420 603 525 129
Prodejna
Vzorkovna
Podlahářské práce
Půjčovna brusek
Odborné poradenství

 PODLAHÁŘSTVÍ VOBORNÍK  - BAMBUSOVÉ PODLAHY

Sotva z jiné trávy uděláte podlahu. Ano, zní to podivně, ale bambus je tráva. Není to zkrátka strom, nemá větve a i přes označení rodu jako Stálezelené dřevnaté trávy je jasné, že jde o materiál sice podobných vlastností a využití jako dřevo, avšak nabízí nám ještě o něco více. Bambus je mnohostranně využitelný materiál. Po mnoho mnoho let zpět, až dodnes z něj lidé vyrábí zbraně k lovu a obraně i své domovy. Je používán mimo jiné také pro výrobu nástrojů pracovních a hudebních, konstrukce staveb, nábytku, pomáhá s omezováním eroze půdy, vyrobí se z něj papír nebo oděvy. Pro obsah bílkovin a sacharidů ho nacházíme také dodnes na talířích v restauracích. Své zasloužené místo má i v lékárnách a prodejnách s léčivy. Jeho blahodárné účinky na naše zdraví jsou již staletí prokázané. Bambus zkrášluje i pomáhá. Informace o počtu druhů bambusu se různí, je odhadován někde mezi 1.500 až 2.000. V jistých druzích jde o rekordmana mezi rostlinami, který je schopen během konkrétního růstového stádia a v příznivých podmínkách, za 24 hodin vyrůst až o 1 metr. Nejvyšší stébla pak dorůstají výšky až 10 metrů. 

Bambus, vhodný pro výrobu podlah, se zpracovává již po 5-15 letech. I proto ho řadíme mezi zdroje rychle obnovitelné, jehož těžba příliš nezatěžuje životní prostředí, ani nedělá hluboké vrásky na tvářích ekologů. Rozdílné klimatické podmínky, vlhkost nebo suchost ovzduší a půdy, kvalita podloží, starostlivost pěstitele nebo ponechání jeho růstu bez zásahů člověka, rozdílné nadmořské výšky, místa výskytu, způsoby zpracování, to vše i další ovlivňuje konečnou povahu i vhled každého kusu, který můžeme mít také pod nohami. Pokud se moudře rozhodnete mít z bambusu podlahu, odmění Vás svými vlastnostmi, které jí dala do vínku sama matka příroda. Taková podlaha má svá specifika a nádech exotiky, které jinde těžko hledáme. I bambusové podlahy jsou k mání kromě jiného zejména v masivním, nebo vícevrstvém provedení. 

Masivní bambusová podlaha je jeden kus v celé tloušťce, který je nutné ve většině případech pokládky a konstrukce jednotlivých kusů celoplošně lepit a lépe je se s ním vyhnout, pro jeho tepelný odpor, podlahovému topení. Takovouto podlahu můžeme vícenásobně opravovat a brousit, různě povrchově upravovat například lakováním, olejováním nebo barevným mořením. Životnost je všeobecně u masivních podlah delší pro soudržnost celku a možnost vícenásobné renovace.

Vícevrstvé bambusové podlahy, jak z názvu vyplývá, jsou vyrobené z několika vrstev. Nejčastěji jde o provedení, kdy bambus je v nejvrchnější nášlapové vrstvě a vrstvy zbylé pod ní jsou z materiálů jiných, kdy každá z nich má svou funkci a význam pro celek. Spoje bývají řešené po obvodech jednotlivých kusů perem a drážkou, nebo zámkem, dnes také známým jako click. Pak můžeme takovouto podlahu, kterou nazýváme také plovoucí bambusová podlaha, pokládat bez lepení, nebo ji lepením připravit o některé vlastnosti a slovo plovoucí. Cíleným záměrem výrobců vícevrstvých podlah je ovlivnit charakter, použití i cenu konečného produktu. Kromě důležité životnosti, kdy počet broušení je snížen oproti masivu, jde o řadu výhod. Snižuje se tepelný odpor tedy se stává vhodnější pro podlahové vytápění. Skladba celého každého kusu je promyšlena tak, aby byla vylepšena tvarová stálost. Můžeme tedy pokládat větší plochy bez nutných dilatací. Snižuje se váha dílců, tím i zatížení konstrukcí domů. V neposlední řadě se takto stává z exotického bambusu podlaha cenově dostupnější. Jak pro cenu nákupní samotné podlahy, tak i snížením nároků na podkladovou vrstvu.

Bambus je zkrátka bambus. Jedinečný a originální. Původem nám vzdálený materiál, který obývá již mnoho let i naše interiéry a exteriéry. Nachází v nich místo pro svůj půvab, eleganci, čistotu i divokost. V bytech, domech, kancelářích, prodejnách i jinde, je jasnou volbou s důrazem a ohledem na naše zdraví, přírodu, kvalitu a životnost i vzhled. Dlouhodobě a vytrvale budí zájem našich zákazníků, architektů a investorů. Vzbudil-li i ten Váš, navštivte nás v naší prodejně s vzorkovnou a shlédněte několik bambusových, nebo i jiných podlah, "naživo". Ledacos o podlahách víme, tedy Vám můžeme pomoct i poradit s výběrem té Vaší. Zabýváme se jejich prodejem i pokládkou již řadu let.

Tomáš Voborník - Podlahářství Voborník - KONTAKT

 

 

UKÁZKY REALIZACÍ


ZAJÍMAVÉ ODKAZY
VIDEPODLAHY.cz - Podlahářský videokatalog Videa - YouTube
© Podlahářství Voborník